A A A

Coaching zespołów

Coaching zespołów

W pracy z zespołami korzystamy z metodologii TCI (Team Coaching International)
Twórcy metody wychodzą z założenia, że coraz częściej we współczesnych organizacjach praca jest realizowana w zespołach, a nie poprzez samodzielne jednostki i to zespoły stają się podstawową jednostką zarządzania w biznesie. Podstawową trudnością w pracy zespołowej jest przejście z motywacji i stylu pracy nakierowanego na cele indywidualne do takiego modelu działania, gdzie celem staje się nasz rezultat i nasz sukces. Druga trudność leży w długotrwałym utrzymaniu wysokiej efektywności w pracy zespołów.

W swoim podejściu firma Team Coaching International oparła się na wynikach najnowszych badań naukowych w następujących obszarach: Teorii Systemów, Inteligencji Emocjonalnej i Psychologii Pozytywnej oraz takich nowych podejść w teorii organizacji i ludzkich zachowań jak Praca z Procesem i Appreciative Inquiry. Nowoczesne postawy teoretyczne efektywnej pracy zespołów sformułowali John R. Katzenbach i Douglas K. Smith w swojej klasycznej już pracy „The wisdom of Teams; Creating High-Performance Organization” opublikowanej po raz pierwszy w 1993 roku.

W oparciu o dostępną najnowszą wiedzę na temat zespołów zidentyfikowano 14 czynników odpowiedzialnych za długotrwałą skuteczność pracy zespołów. Czynniki te wpływają na obszar efektywności zespołu (Productivity Strenghts), jak też służą jako spoiwo, tworząc atmosferę sprzyjającą pracy zespołowej - te czynniki zostały nazwane czynnikami pozytywności (Positivity Strenghts).

Productivity Strenghts: cele i strategia (golas and strategies), zgoda i przymierze (alignement), odpowiedzialność (accountability), świadomość zasobów (resource), decyzyjność (decison making), konstruktywne podejście (proactive), przywództwo w zespole (team leadership).

Positivity Strenghts: optymizm, zaufanie (trust), szacunek (respect), komunikacja, konstruktywne interakcje, przyjacielska atmosfera (camaraderie), bogactwo w różnorodności (values diversity).

Projekt Team Coaching trwa na ogół od 6 do 9 miesięcy, obejmuje wstępną fazę pomiaru powyższych czynników, fazę pracy zespołowej nakierowanej na poprawę w zidentyfikowanych obszarach słabości zespołu, z wykorzystaniem narzędzi team coaching, i kończy się kolejnym pomiarem czynników produktywności i pozytywności.

Efekty... w wyniku procesu coachingu zespół funkcjonuje w sposób twórczy, żywy, wykorzystując wszystkie dostępne talenty. Członkowie zespołu mają poczucie współtworzenia i wpływu, bycia znaczącą częścią większej całości, z poszanowaniem indywidualności, wielu talentów i bogactwa różnorodności. Mamy do czynienia z kulturą MY zamiast JA. Rośnie poczucie zaangażowania i autentycznego zadowolenia z pracy. To przekłada się na długotrwałą efektywność zespołu.